right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

کاشت حلزون شنوایی چگونه است؟

کاشت حلزون شنوایی

دستگاه حلزون شنوایی به طور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و به اشخاصی که ناشنوایی شدیدی دارند اجازه می دهد که اصوات را دریافت کنند. کاشت حلزون شنوایی می تواند راه حل مناسبی برای افرادی با کم شنوایی شدید تا عمیق باشد.
دستگاه حلزون شنوایی
یک دستگاه الکترونیک است که بخشی از شنوایی را به افراد ناشنوا برمی گرداند. این دستگاه با عمل جراحی در گوش داخلی کار گذاشته می شود و توسط دستگاهی که در خارج از گوش قرار می گیرد فعال می شود. بر خلاف سمعک، این دستگاه صدا را بلندتر و آشکارتر نمی کند.
‌دستگاه حلزون شنوایی به طور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و به اشخاصی که ناشنوایی شدیدی دارند اجازه می دهد که اصوات را دریافت کنند. این دستگاه بدون استفاده از سلول های مویی آسیب دیده، صحبت ها و صداهای محیطی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و این امواج را به عصب شنوایی می فرستد.
 
دستگاه حلزون شنوایی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟
- صدا از طریق میکروفون دریافت می شود و وارد آنالیز کننده گفتار می شود.
- آنالیز کننده، صداها را آنالیز و دیجیتالی کرده و به کدهای مشخصی تبدیل می کند.
- سیگنال های کدبندی شده از طریق سیم مربوطه به انتقال دهنده خارجی منتقل می گردد.
- انتقال دهنده، اصوات دیجیتالی را از طریق پوست به انتقال دهنده داخلی ارسال می کند.
- قسمت های داخلی دستگاه، اصوات دیجیتالی رابه اصوات الکتریکی تبدیل می کند.
- سیگنال های الکتریکی از طریق الکترودهای دستگاه به فیبرهای عصبی منتقل می شود.
- سیگنال های منتقل شده از طریق عصب شنوایی به مغز انتقال می یابد.
 
کاشت حلزون در چه کسانی موفقیت آمیز است؟
سن 18 ماه یا بیشتر
افت شنوایی عمیق دو طرفه
عدم استفاده مطلوب از سمعک و یا دیگر وسایل کمک شنوایی
عدم هر گونه ممنوعیت پزشکی
انگیزه بالا و داشتن انتظارات معقول
شرکت در برنامه های آموزشی تربیت شنوایی با تکیه بر مهارت های شنیداری و گفتاری
ارزیابی های پیش از کاشت حلزون
مراقبت ها و آموزش های بعد از عمل حدود یک ماه تا 45 روز بعد از عمل جراحی انجام می شود. پزشکان به شما یاد می دهند که چگونه از این دستگاه ها مراقبت کنید و چگونه از این طریق به صداها گوش دهید
ارزیابی های شنوایی شناسی
استفاده آزمایشی از سمعک
معاینات پزشکی
مشاوره روانشناسی
 
فواید کاشت حلزون
افزایش آگاهی از اصوات محیطی
بهبود شناسایی اصوات گفتاری
تولید و افزایش مهارتهای لبخوانی
گرچه سطح موفقیت یک فرد نمی تواند قابل پیش بینی باشد، اما استفاده دراز مدت از توانبخشی شنوایی می تواند سبب بالا بردن موفقیت گردد.
 
چه کسی عمل کاشت حلزون را انجام می دهد؟
متخصصین گوش و حلق و بینی، عمل جراحی کاشت حلزون را انجام می دهند، ولی آنها به تنهایی قادر به انجام این کار فوق تخصصی نمی باشند. در کلینیک مخصوص کاشت حلزون، یک تیم پزشکی شامل: متخصص گوش و حلق و بینی، شنوایی‌سنج، گفتاردرمان، روانپزشک، پرستار و دیگر افراد مورد نیاز است.
 
چگونه عمل انجام می شود؟
عمل کاشت حلزون شنوایی تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد. در این روش جراحی، لازم است که بیمار یک یا چند روز در بیمارستان بستری گردد که این مدت بستگی به دستگاه مورد استفاده و ساختار گوش داخلی دارد.
 
بعد از عمل کاشت حلزون چه باید کرد؟
مراقبت ها و آموزش های بعد از عمل حدود یک ماه تا 45 روز بعد از عمل جراحی انجام می شود. پزشکان به شما یاد می دهند که چگونه از این دستگاه ها مراقبت کنید و چگونه از این طریق به صداها گوش دهید.
بعضی از کاشت ها به زمان طولانی تری برای تنظیم شدن و آموزش مربوطه نیاز دارند. همچنین ممکن است تیم توانبخشی از شما بخواهند تا برای انجام معاینات دوره ای و در صورت لزوم تنظیم دوباره پردازنده گویایی، به کلینیک مراجعه کنید.
 
توصیه ها
- دستگاه کاشت حلزون شنوایی نمی تواند شنوایی کاملا طبیعی را به شما بازگرداند و میزان مفید بودن آن از فردی به فرد دیگر فرق می کند.
- این دستگاه برای تعداد معدودی از بیماران مفید نیست.
- بیشتر استفاده کنندگان به این نتیجه رسیده اند که این دستگاه به آنها کمک می کند تا با کمک لب خوانی تکامل یافته تری بتوانند ارتباط بهتری برقرار سازند. البته بیش از نیمی از آنها قادرند که بدون نیاز به نشانه های بینایی، صحبت ها را تشخیص دهند.
- بچه هایی که حدود سن 2 سالگی عمل کاشت حلزون شنوایی را انجام می دهند، شنوایی بهتر و نزدیک تری به حالت طبیعی دارند.

منوی موبایل سایت