right-logo

جستجو

main-logo

  • تلگرام
  • اینستاگرام

سمعک نامرئی ( IIC ) چیست؟

دیگر نگران دیده شدن سمعک خود نباشید !!

دسته ای دیگر از سمعکهای نامرئی که اصطلاحا به آنها سمعک های IIC و یا Invisible in the Canal نیز گفته می شود، کوچکترین نوع سمعک های داخل گوشی به شمار می آیند که در عمق کانال گوش (پشت خم دوم ) قرار می گیرند و معمولا برای افت شنوایی ملایم (Mild) تا متوسط (Moderate) تجویز می شوند. پوسته و یا Shell این سمعک براساس قالبی که از گوش فرد توسط کارشناس شنوایی شناسی تهیه می شود، بطور سفارشی برای هر فرد ساخته شده و تمامی اجزای الکترونیکی سمعک، درون این پوسته قرار می گیرد

مزایای سمعک های نامریی

سمعک نامرئی به اندازه ای کوچک است که می تواند در عمق کانال گوش و تنها به فاصله چند میلیمتری از پرده گوش فرد قرار بگیرد و کاملا از دید پنهان بماند. این فاصله بسیار نزدیک سمعک با پرده گوش، باعث می شود که شخص صدا را بسیار واضح، شفاف و طبیعی بشنود بدون اینکه نیاز به تقویت بیشتر صدا توسط سمعک باشد و این به مفهوم مصرف کمتر باتری توسط سمعک وعمر بیشتر باتری است.
یکی از بزرگترین مزایای سمعک های IIC اینست که جایگیری این سمعک در عمق کانال گوش باعث می شود که شکل آناتومیک و طبیعی گوش خارجی یا همان لاله گوش (Pinna) دست نخورده باقی مانده و در نتیجه عملکرد گوش خارجی در کمک به تعیین منبع صدا  حفظ شود. البته (Localization) بطور طبیعی میتوان گفت که مهمترین مزیت این نوع سمعک ها نامرئی بودن آنها است به گونه ای که دیگران متوجه نمی شوند که فرد از سمعک استفاده می کند.

برای خارج کردن سمعک از داخل گوش، زائده ای بسیار کوچک (Pin) برای این سمعک ها تعبیه شده است که می توان با استفاده از آن سمعک را از داخل گوش بیرون کشید.

معایب سمعک های نامرئی

از آنجاییکه این سمعکها در عمیق ترین قسمت کانال گوش قرار داده می شوند اجزای الکترونیکی و حساس این سمعک همواره در معرض رطوبت، جرم گوش و حرارت بدن قرار می گیرند و این امر باعث می شود که این نوع از سمعکها، زودتر نیاز به تعمیر پیدا کنند. همچنین فرد باید هر روز چند مرتبه سمعک را از گوش خود خارج کرده و آنرا از جرم گوش پاک کند و کانال گوش خود را تمیز و خشک نماید. علاوه بر این از آنجاییکه سمعکهای نامرئی، از کوچکترین سایز باتری (سایز ۱۰) استفاده می کنند، شارژ باتری زودتر خالی شده و فرد نیاز خواهد داشت که بطور متوسط هر ۴ روز یکبار، باتری سمعک خود را تعویض کند.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که سمعکهای نامرئی از آنجاییکه افت های ملایم تا متوسط را تحت پوشش قرار میدهند برای تمامی افراد مناسب نمی باشند. اگر افت شنوایی فرد بالاتر از حد متوسط باشد سمعک نامریی نمی تواند کمک زیادی به بهبود کیفیت شنوایی فرد بکند. همچنین برای کودکان نیز تجویز سمعک نامریی IIC توصیه نمی شود و در مواردی که کانال گوش فرد کوچک بوده و یا مبتلا به بیماریهای عفونی گوش هستند، فرد نمی تواند از این نوع سمعک استفاده کند.

علاوه بر این، سمعک های IIC در حال حاضر، مجهز به تکنولوژیهای بیسیم و بلوتوث نیستند و در نتیجه نمی توان صدا را از تلویزیون و یا تلفن مستقیما به سمعک فرستاد

در برخی از مدلهای سمعکهای نامریی، می توان قابلیت های بیسیم و بلوتوث را هم بطور سفارشی در سمعکهای نامریی تعبیه کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با کلینیک تماس بگیرید.

همچنین در سمعک های نامریی به واسطه اندازه بسیار کوچک آنها و محل قرارگرفتن آنها در عمق کانال گوش، از میکروفون های جهت دار و یا Directional در ساختار سمعک استفاده نمی شود و در نتیجه شخص در محیط های پر سروصدا و شلوغ ممکن است درک خوبی از گفتار

نداشته باشد. لذا، این نوع سمعک برای افرادی تجویز می شود که با وجود صداهای مزاحم محیطی کیفیت شنوایی مطلوبی هنگام استفاده از سمعک داشته و یا ویژگی نامریی بودن سمعک برای آنها مهم تر باشد.

در برخی از مدلهای سمعکهای نامریی، می توان قابلیت استفاده از میکروفونهای جهت دار را نیز بطور سفارشی در سمعکهای نامریی تعبیه کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با کلینیک تماس بگیرید.

منوی موبایل سایت